Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç kiralamada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Son yıllarda gerek internet ortamında, gerek sokaklarda ve caddelerde ki billboardlarda, gerek televizyon reklamlarında sıkça karşımıza çıkan bir kavram “araç kiralama “.

Öyle ki bu durum son zamanlarda ayrı bir iş sektörü haline dönüştü. Hava limanlarında, şehir merkezlerinde, tatil beldelerinde çok sayıda araç kiralama işi yapan mağaza ya da dükkan var. Tabii bunun yanında; deyim yerindeyse kendi yağında kavrulmaya çalışan küçük işletmelerin haricinde, bir de birçok farklı şekilde reklamlar veren büyük işletmeler de karşımıza çıkıyor. Araç kiralama konusu her ne kadar ilk bakışta basit bir konu gibi görünse de aslında birçok yönden dikkat edilmesi gereken, önemli bir konu. Çünkü günümüzde doların yükselmesine bağlı olarak, araç kiralama ücretleri de oldukça yüksek. Bu konuda problem yaşamamak için, araç kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Peki araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yasal firmalardan yana tercih kullanın

Araç kiralama konusunda; ilk dikkat edilmesi gereken konuların başında, tercih edeceğiniz firmanın yasal olması geliyor. Çünkü cebinizden çıkacak olan paradan tutun, firmanın hizmet içeriğine kadar her şeyin resmi belgelere, evraklara dayalı olması çok önemli. Bazen acele karar vermek, kısıtlı zaman olması, yorgunluk, fiyat konusu, araç kiralanacak olan bölgenin tanınmıyor olması gibi etkenler bir araya geldiğinde adı hiç duyulmamış olan firmalardan yana tercih kullanılabiliyor. Bu da birçok problemin ortaya çıkmasına neden oluyor. Güvensizlik, müşteri memnuniyetsizliği, eksik hizmet gibi problemler böyle durumlarda en çok karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Firma bilgisini araştırırken, o firmanın TOKKDER yani Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği üyesi olup olmadığını öğrenin. Size sunacağı hizmetler konusunda bilgi alın. Trabzon araç kiralama firması olarak yasal, belgeli hizmet vermekteyiz.

Sözleşme imzalamadan önce mutlaka inceleyin

Araç kiralayacağınız firma ile aranızda sözleşme yapılması, işin resmiyete dökülmesi açısından önemlidir. Fakat yapılan sözleşmeyi de incelemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca sözleşmenin arkasına boş kambiyo senedi konulmadığından da emin olun. Bunların dışında; sözleşmede size sunulan hizmetlerin belirtilip belirtilmediğine, fiyata dahil olan hizmetlerin neler olduğuna mutlaka bakın. Hangi haklara sahip olduğunuzu da öğrenmeyi unutmayın.

Araçların sigorta durumunu öğrenin

Günlük hayatta; insanların en çok şikayetçi olduğu, en sık problem yaşadığı konulardan birisi de trafik kazaları. Hatta bu konu; ülkemizdeki en önemli problemlerden birisi. Çünkü trafik kazalarında her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor ya da yaralanıyor. Karşılaşılan maddi zarar da işin bir başka üzücü kısmı. Böyle bir durumda; eğer aracınız sigortalı ise, bütün hasarı sigorta şirketi zaten karşılıyor. Fakat araçta herhangi bir şekilde sigorta yoksa, işte o zaman tamirat için araç sahibinin cebinden oldukça yüklü bir miktarda para çıkıyor. Bu nedenle araç sigortası veya kaza sigortası oldukça önemli. Araç kiralama sırasında da aracın sigortalı olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Karşılaştırma yapın

Araç kiralama sırasında; karşınıza çıkan ilk firmayı tercih etmek yerine, bu konuda sağlıklı ve geniş bir araştırma yapın. Firmaların sunmuş oldukları hizmetleri, fiyata dahil olan hizmetleri, firma hakkındaki bilgileri birbiriyle karşılaştırın. Çünkü bu konuda araştırma yapmak; hem firmalar ve sunulan hizmet hakkında bilgi almanızı sağlar hem de en doğru tercihi yapmanızı kolaylaştırır. Bu nedenle karşılaştırma yapmak önemlidir.

Hasar tespiti konusunu ihmal etmeyin

Araç kiralama işi yapan firmaların hemen hepsi; araçla işiniz bitip teslim ettiğinizde hasar tespiti yaptırıp, araçta herhangi bir hasar olup olmadığına baktırıyor. Bu işlemi sizin de yapmanız, olası bir problemin önüne geçebilmek açısından önemli. Çünkü aracı teslim alırken; hasar tespiti yaptırıp, mevcut hasarı kontrol ettirmeniz, aracı teslim ederken karşınıza çıkabilecek olası bir suçlamadan sizi koruyacaktır. Bu tarz bir problem de hasarı sizin karşılamanızla sonuçlanıyor. Bu nedenle aracı teslim alırken de firmaya hasar tespiti yaptırmayı ihmal etmeyin.

Araç Kiralama
Araç Kiralama

Küçük araçları tercih edin

Her ne kadar; araç kiralama konusunda asıl önemli olan ne tür bir araç ihtiyacınızın olduğu gibi düşünülse de aslında küçük araç tercih etmenin birçok avantajı var. Her şeyden önce küçük araçların park problemi çok daha az olur. Ayrıca çok yüksek hız limitleri olmadığı için, yakıttan da tasarruf sağlamak mümkün. Küçük araçların bir başka avantajı da kullanması çok daha kolay olması. Bu nedenle küçük araç tercih etmeniz birçok yönden avantajlı bir seçim olacaktır.

Araç temini sırasında yakıt çizelgesini mutlaka kontrol edin

Araç kiralama firmaları; size vermiş oldukları aracın, aynı şekilde ve yakıtı da tam dolu olarak teslim edilmesini isterler ve beklerler. Eğer aracı teslim ederken, teslim aldığınızdan daha az miktarda yakıtla firmaya teslim ederseniz, bunun ücretini sizden alacakladır. Fakat teslim edilenden daha fazla yakıtla giderseniz, bunun ödemesi size yapılmaz. Bu problemin önüne geçmek ve ekstra masraf yapmamak için aracı teslim alırken de aynı şekilde yakıt kontrolünü yaptırmanızda fayda var.

Erken rezervasyon ile bilgilendirme tercih edin

Eğer araç kiralamayı hava limanı hizmeti için veya hava limanına gitmek için yapıyorsanız, firmaya uçuş bilgilerinizi önceden bildirmenizde fayda var. Bunu yaparak, bir rötar durumunda ya da başka bir aksilik olması durumunda oluşabilecek problemin de önüne geçmiş olursunuz.

Trabzon havalimanı oto kiralama için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Hakkında Murat Yıldız

Check Also

Trabzon Havalimanı Rent a Car Hizmet Detayları

Trabzon Havalimanı Rent a Car Hizmet Detayları

Trabzon havalimanı rent a car hizmetleri: Günümüz kiralık araç sektöründe oto kiralamada havalimanı seçenekleri öncelikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.